РЕЗОЛЮЦИЯ № 7
Промени в Кодекса на труда относно представително облекло за работещите по трудово правоотношение в държавната администрация
В държавната администрация работят две категории служители, чиито правоотношения са уредени в два отделни закона – Кодекс на труда (КТ) и Закон за държавния служител (ЗДСл).
От 2003 г. със създаването на чл.107 „а“ в КТ законодателят започна да поставя допълнителни условия за работещите по трудово правоотношение в държавната администрация, унифицирани с тези за държавните служители по ЗДСл (изисквания за заемане длъжност в администрацията; подаване на декларации за имотно състояние; оценяване изпълнението на длъжността; определяне на заплатите и допълнителните възнаграждения, както и редът за получаването им; базата за определяне възнаграждението за платен годишен отпуск и обезщетенията; спазване правилата на Кодекса за поведение на служителите в държавната администрация). Подходът за унифициране на изисквания, задължение и права на работещите в държавната администрация следва да бъде приложен и по отношение на видовете облекла, на които имат право.
В някои администрации правото на облекло на работещите по трудово правоотношение е уредено с нормативен акт, отнасящ се за дадената система (АСП, МВР, ДАНС, ДАТО, МЛС).
Всяка администрация има средства за работно облекло и всяка година предоставя такова на служителите, работещи по трудово правоотношение, по различен ред - определят се видовете облекло, брой, срок на износване и се изисква предоставянето на разходно-оправдателен документ (фактура), което е констатирано и при проверки, извършени от Сметната палата.
Вече пет поредни години преди изготвянето на Проекта на Закона за държавния бюджет на РБ, Федерацията прави предложение до Министерския съвет и до Народното събрание за законодателно уреждане на правото на представително облекло за работещите по трудово правоотношение в държавната администрация, но то не се приема от управляващите.
Това предложение не е свързано с допълнителни финансови средства, а само с уеднаквяване реда на получаването им от двете категории служители - определената от работодателя стойност за облекло да се дава в пари (без да се изисква предоставянето на разходно-оправдателен документ - фактура), като изборът и видът на облеклото се осигуряват от всеки служител, работещ по трудово правоотношение, както това е уредено за държавните служители.
Делегатите на VІІ-я Конгрес след обсъждане на въпроса за законодателно уреждане на правото на представително облекло за работещите по трудово правоотношение в държавната администрация възлагат на ръководството на Федерацията да продължи да работи за допълнение в чл. 107“а“ на Кодекса на труда и създаване нова алинея със следното съдържание:
„Служителите, работещи по трудово правоотношение в държавната администрация, имат право на представително и униформено облекло при условия и по ред, определени от Министерския съвет за работещите по служебно правоотношение.“